Lezing "De Hooge Dorpen"

"De patroonheiligen van onze dorpskerken"

Datum: donderdag 11 maart 2010.

Aanvang: 20.00 uur.

Locatie: gemeenschapshuis "De Leenhoef", Het Groen 18 te Knegsel.

Spreker: J. van Tongeren.

De kerken in "De Hooge Dorpen" zijn toegewijd aan de eerste bisschoppen, welke in onze contreien verschenen. Willibrordus is daarvan de meest bekende en hij is met zijn naam verbonden aan de kerk van Wintelre.
St Lambertus is de patroonheilige van Vessem geworden. Maar het meest vreemde is dat St. Monulphus & Gondulphus in het Knegselse terechtgekomen zijn. Wie waren deze heiligen?
Om hen beter te leren kennen moeten we teruggaan naar de eerste bisschop van Tongeren, Maternus en de laatste bisschop van Tongeren, St. Servaas. Hij verplaatste de bisschopszetel naar Maastricht. Daar komen we in later tijden de namen tegen van Monulphus en Gondulphus. Ook Lambertus was bisschop in deze Limburgse stad. Later verkoos Hubertus echter Luik boven
Maastricht als bisschopsstad. Tot het midden van de 16e eeuw behoorden onze gebieden bij het bisdom Luik, waardoor de naam van Lambertus ook in ons gewest opgedoken is. De route van Willibrordus loopt via een andere weg. Die zal iets minder aan bod komen in de inleiding. Onze spreker wil niet al te diep op de "ware geschiedenis" ingaan, maar aan de hand van iconografisch materiaal en hun attributen het leven van deze patroonheiligen proberen te verduidelijken. Hierbij zal ook aandacht zijn voor de vele legenden, die de ronde deden over deze heiligen.

Het verhaal zal middels een aantal illustraties verluchtigd worden. Dhr. van Tongeren heeft uitgebreid onderzoek gedaan naar verschillende heiligen en weet zijn kennis op een aanstekelijke wijze over te brengen

We bevelen deze lezing dan ook van harte bij jullie aan.

Marcel van Hest,
namens het bestuur van heemkundevereniging "De Hooge Dorpen".